YKS Sözel Puan Hesaplaması Nasıl Olacak ?

Paylaş

Üniversite sınavı giriş sisteminde yaşanılan değişiklikle beraber birçok soru işaretleri de oluşmaya başladı.  Şimdiki düzenden önce YGS ve LYS olmak üzere iki ayrı oturum yapılmaktaydı ve bu oturumlar arasında 3 ay gibi azımsanmayacak bir süre bulunmaktaydı. Her ne kadar YGS genel puana daha fazla katkı sağlıyor dense de LYS adaylar için ana belirleyici sınav oluyordu. Peki yeni düzende neler olacak ve puanlar nasıl hesaplanacak ? Hangi braşın puan olarak etkisi fazla ?

Yeni Sınav Sistemi 2 Oturumda Gerçekleşecek

İki oturumda gerçekleşecek olan sınav sistemi bir günde sona erecek. Yani öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum düzenlenecek. Sabah oturumunda 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen ve 20 Sosyal sorusu öğrencilere yönlendirilecek. Öğleden sonraki sınavda ise 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen ve 40 Sosyal sorusu sorulacak. İlk oturumda 150 puanın altında kalan adaylar sınavda başarısız olmuş olacak ve ikinci oturum sınav puanı açıklanmayacak. Genelde 180 puan ve üzeri alan öğrenciler ise üniversite lisans programlarına kayıt yaptırabilecek.

Sözel Öğrenciler İçin Puanlama Sistemi Nedir ?

Temel Yeterlilik Sınavı’nın %40’ı ile, Sözel Test’in %60’ı alınarak sözel öğrenciler için puan hesaplanacak. Bu açıklama öğrenciler için oldukça havada kalmış olacaktır. Android telefon kullanıcıları için Play Store’da harika bir uygulama sizleri beklemektedir. YKS Sözel Puan Hesaplama kelimeleriyle ya da https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cedamedya.ykspuanim url’sinde yer alan uygulamayı indirip hızlı bir şekilde puan hesaplaması yapabilirsiniz. Hem güvenilir hem de herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymayan bu uygulamayı geç olmadan indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir